Pro týmy



.

Aktuální dění

  • Ve středu 1.11. a ve čtvrtek 2.11. proběhnou náhradní lety týmů TTS5 a TTS10 z meteorologického pracoviště ČHMÚ Libuš. Průběh letů je možné díky zúčastněným přijímacím stanicím sledovat na webu amateur.sondehub.org. Děkujeme všem dobrovolníkům, zejména z řad radiamatérů, za pomoc s příjmem a sledováním sond. POZOR – oba (polední) lety jsou posunuty o hodinu, startují tedy mezi 12:15 a 13:45.

.

Průvodce projektem

Na podzim letošního roku společně vypustíme balónové sondy na stratosférických balónech do výšky okolo 33 kilometrů nad zemí. Sondu si vlastnoručně sestavíte a zprovozníte s pomocí připravených návodů. Během letu ji budeme trackovat a následně se pro ni vypravíte na místo dopadu. Pokud se vám vše povede, můžete se těšit na fotografie či videa ze stratosféry. Fotografii Země nepořídí jen tak každý!

Sestavení a zprovoznění

Po obdržení kitu se můžete hned pustit do práce. Doporučujeme začít s přijímačem, jelikož ho můžete potřebovat dříve. Veškeré návody a dokumentaci naleznete ZDE.

Modifikace sondy, vlastní náklad

Po úspěšném sestavení sondy se můžete pustit do vylepšování – například ji nabarvit, aby byla dobře vidět v hustém porostu, nebo ji opatřit instrukcemi/telefonním číslem pro případného nálezce. Také můžete využít volného prostoru ve spodní části koule a poslat něco do stratosféry.

Pokud si na to troufáte, můžete k trackeru připojit vlastní senzory a další elektroniku dle libosti. Zdrojové soubory a instrukce k přeprogramování naleznete na našem GitLabu.

Fantazii se meze nekladou, důležité je však splnění požadavků pro start – viz sekce návody.

Kontrola, testování

Zejména pokud jste se rozhodli tracker upravit, je důležité všechno zkontrolovat a vyzkoušet. Mějte na paměti, že sonda bude během letu vystavena teplotám okolo -50°C, nejrůznějšímu kývání a trhání a před dopadem dosáhne rychlosti několika desítek kilometrů v hodině. Veškerý náklad by tak měl být bezpečně připevněný k desce trackeru, nebo alespoň k polystyrenové kouli.

Den D

Před odletem sondu otestujeme, vložíme do ní čerstvé baterie a připevníme padák. Společně pak nafoukneme stratosférický balón a sondu vypustíme.

Let trvá okolo dvou hodin; balón plný hélia se postupně s klesajícím tlakem vzduchu rozpíná, dokud nepraskne. Sonda zavěšená na provázku 2m pod balónem poté začne na padáku klesat k zemi. Po celou dobu letu bude sonda vysílat telemetrii, včetně GPS polohy, teploty a vlhkosti vzduchu. S příjmem telemetrie nám během letu pomůže automatická přijímací stanice na Milešovce a dobrovolníci – radioamatéři po České Republice i v zahraničí.

Jednu přijímací stanici si také sestavíte a povezete s sebou do oblasti předpokládaného dopadu. Všechny stanice připojené k internetu automaticky odesílají přijatou telemetrii na veřejný server SondeHub, kde lze sondu sledovat. Můžete se dohodnout s ostatními týmy a jet sondu trackovat a hledat společně. Příjem telemetrie ve chvíli před dopadem je nezbytný k určení finální polohy dopadu a úspěšnému nalezení sondy.